35. letni koncert

Mešani mladinski pevski zbor Veter Ljubljana
Tereza Podlogar, zborovodkinja
Ronja Praprotnik, sopran
Blanka Čakš Bulc, klavir

Mešani mladinski pevski zbor Veter
je jeseni leta 1989 ustanovila Glasbena mladina ljubljanska z namenom spodbuditi zanimanje za zborovsko glasbo med ljubljanskimi srednješolci in jim ponuditi možnost za prvo izobrazbo glasu. Zbor je uspešno postavil na noge njegov prvi dirigent Marko Vatovec. Leta 1991 je vodstvo pevcev prevzela Mihaela Pihler, nasledil pa jo je Matjaž Barbo. Jeseni leta 1993 je zbor prevzela dirigentka Urša Lah in pod njenim vodstvom je Veter postal eden najboljših slovenskih mladinskih pevskih sestavov. Od septembra 2009 ga vodi Tereza Podlogar. Visoko kvaliteto zbora potrjujejo osvojene zlate plakete, prva mesta in posebne nagrade na zborovskih tekmovanjih v domovini in tujini: v Celju (1995 in 1997), Neerpeltu v Belgiji (1996 in1998), Pohlheimu v Nemčiji (1999), Corku na Irskem (2000), Budimpešti (2001), Lindenholzhausnu v Nemčiji (2001), v Splitu (2002), Prevezi v Grčiji (2002 in 2004), Arnhemu na Nizozemskem (2005), Splitu (2006), Bratislavi (2007, 2012), Herceg Novem (2016), Riminiju in Pragi (2013, 2018, srebrna plaketa). V skladu z izobraževalnim poslanstvom zbora sestavljajo koncertni program skladbe različnih glasbenozgodovinskih stilnih obdobij, pomemben poudarek je na glasbi 20. stoletja in prvih izvedbah del mladih slovenskih skladateljev. Posebno pozornost namenjajo pevci slovenski ljudski glasbi, preko posameznih pesmi pa se seznanijo tudi z glasbenim izročilom drugih narodov. Občasno se zbor posveča tudi vokalno-inštrumentalnim delom. Poleg svoje redne koncertne dejavnosti nastopi Veter vsako leto na glasbenem dogodku Glasbene mladine ljubljanske, imenovanem Zborovski pevci za zborovske pevce, na katerem se ljubljanskemu občinstvu predstavijo mladinski pevski sestavi iz Slovenije in tujine. Zbor sodeluje tudi pri različnih kulturnih projektih, glasbeno-scenskih predstavah in na seminarjih za izobraževanje zborovodij.

Tereza Podlogar je diplomirala na oddelku za glasbeno pedagogiko na ljubljanski Akademiji za glasbo ter zaključila študij orgel v razredu prof. Klausa Kuchlinga na Koroškem deželnem konservatoriju v Celovcu. V študijskem letu 2002/03 se je v okviru študentske izmenjave izpopolnjevala na Visoki šoli za glasbo v Kölnu (orgle pri prof. T. Mechlerju, zborovsko dirigiranje pri prof. E. Metternichu). Na področju zborovskega dirigiranja se je dodatno izobraževala pri norveškem dirigentu Ragnarju Rasmussenu. Od leta 2005 do 2009 je vodila vokalno skupino Solalei, od leta 2004 do 2010 je bila članica in korepetitorka Akademskega pevskega zbora Tone Tomšič, v sezoni 2009/10 pa je prevzela vodenje MeMPZ Veter. Je tudi zborovodkinja Mladinskega pevskega zbora GŠ Škofja Loka in Pevskega zbora Banke Slovenije. Poučuje orgle, klavir in nauk o glasbi v različnih glasbeno-izobraževalnih ustanovah, kot organistka pa deluje v župniji Ljubljana Koseze.

Ronja Praprotnik je sopranistka in študentka drugega letnika dodiplomskega študija petja na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer študira v razredu prof. Therese Plut. Svojo pevsko pot je začela na Glasbeni matici Ljubljana pod mentorstvom Diega Barriosa Rossa, nadaljevala pa na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kjer je imela več mentorjev, in sicer Marcosa Bajuka, Aleksandro Radovanović in Natašo Zupan. Udeležila se je raznih slovenskih in mednarodnih mojstrskih tečajev pod vodstvom Therese Plut, Marcosa Finka, Bernarde Fink idr. Zborovske izkušnje je pridobivala v MeMPZ Veter, kjer je štiri leta pela pod vodstvom Tereze Podlogar, sedaj pa z zborom občasno sodeluje kot korepetitorka.

Blanka Čakš Bulc je magistrirala iz klavirja na ljubljanski Akademiji za glasbo. Deluje kot profesorica klavirja, umetniška vodja Okteta Gallus ter korepetitorka. Sodeluje z najboljšimi slovenskimi zbori, kot so APZ Tone Tomšič, Komorni zbor Akademije za glasbo, Komorni zbor Utopija in Realnost ter Zbor Slovenske filharmonije.

Drugi dogodki tega prireditelja

Na vrh