Mladi mladim

Maša Majcen, flavta
Izak Ban, klavir
*
Patricija Malovrh Mlačnik, viola
Sae Lee, klavir

Spored:

François Borne: Fantaisie brillante sur ‘Carmen’ Alojz Ajdič: Zvočni pejsaž
Lowell Liebermann: Sonata za flavto in klavir op. 23

Johann Nepomuk Hummel: Sonata v Es-duru opus 5, št. 3 za klavir in violo
Brina Zupančič: Romantični počasni ples za violo in klavir
Joseph Jongen: Andante espressivo

Maša Majcen (rojena leta 2003 na Ptuju) je svojo glasbeno pot začela pri sedmih letih z igranjem flavte na Glasbeni šoli Karola Pahorja Ptuj. Izobraževanje je nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kjer je zaključila umetniško gimnazijo. Trenutno študira na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju v razredu prof. Wally Hase. Je prejemnica številnih nagrad na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Med najodmevnejšimi izstopajo prva mesta na tekmovanjih British Flute Society (2021), Deutschen Gesellschaft für Flöte (2023) ter na mednarodnem tekmovanju Moyse v Sofiji. Leta 2022 je prejela Škerjančevo nagrado za najuspešnejšo dijakinjo Konservatorija v Ljubljani. Leta 2024 je osvojila drugo nagrado na Dutch International Flute Competition ter drugo nagrado na 4. mednarodnem tekmovanju Cahit Koparal Flute Competition v Turčiji. V dosedanji karieri je prejela 28 zlatih priznanj, petkrat pa je dosegla vse možne točke. Decembra 2024 je nastopila z orkestrom Webern Symphonie Orchester v dunajskem Musikvereinu pod vodstvom dirigenta Aksla Koberja. Svoje znanje je izpopolnjevala pri priznanih profesorjih, kot so: János Bálint, Johanna Dömötör, Martin Belič, Felix Renggli, Mario Caroli, Sophie Cherrier, Tilmann Dehnhard, Jan Ostry, Ian Clarke, Wissam Boustany, Ruth Morley in Adam Walker.

Izak Ban (rojen 2001) se je srečal s klavirjem pri štirih letih in ga takoj postavil v center svojega življenja. Od začetkov prvega in drugega razreda pri učiteljici Vilmi Padovan do Tamare Ražem Locatelli skozi nižjo in višjo glasbeno šolo je nadaljeval profesionalno glasbeno pot na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pri profesorici Lidiji Malahotky Haas. Zdaj končuje tretji letnik Akademije za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Rubena Dalibaltayana. Za svoje dosežke je prejemal številne nagrade in priznanja: zlata priznanja na regionalnem in državnem tekmovanju TEMSIG (z nazivom zlati pianist 2016), prvo absolutno nagrado na Koroškem klavirskem tekmovanju s posebno nagrado (za najboljšo izvedbo kompozicije slovenskega skladatelja), prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju v Palmanovi, še dve zmagi na KKT (2018 in 2019) s posebno nagrado za klasicizem ; dve drugi nagradi na Mednarodnem tekmovanju Salieri Verona, Spincich v Trstu, na Mednarodnm tekmovanje Citta di Palmanova (prva zlata in druga nagrada), Tomaž Holmar, Primorsko tekmovanje mladih pianistov itd. Nazadnje je zmagal z absolutno prvo zlato nagrado v umetniški kategoriji na Koroškem klavirskem tekmovanju 2022 v Radljah ob Dravi. Trenutno je dobil priložnost izmenjave na MDW-ju na Dunaju, kjer bo izpopolnjeval svoje znanje naslednje študijsko leto v razredu prof. Jasminke Stančul. Junija 2023 je bil povabljen v Rennes, kjer je prvič igral za francosko občinstvo. Decembra 2024 je zmagal na natečaju v organizaciji Pianorooma za najboljšo izvedbo novoodkritega Chopinovega valčka. Na željo studia je bil povabljen na snemanje, posnetek pa je bil tudi uradno predvajan na Arsu.



Patricija Malovrh Mlačnik obiskuje magistrski študij na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani pri profesorju Emilu Samama Cantorju. Je večkratna zmagovalka državnega tekmovanja Temsig (2018, 2021, 2024) ter dobitnica lavreatov mednarodnih spletnih tekmovanj World Open v Beogradu in Rudolf Barshai v Rusiji. Kot članica komornega godalnega orkestra Camerata Laibach je prejela številne nagrade doma in v tujini, med drugim Grand Prix v Kazahstanu. S kvartetom Ameba je prejemnica Škerjančeve nagrade Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani (2020). Leta 2022 je izvedla solistični recital v ciklu Dobimo se na Magistratu, leto kasneje pa nastopila na štirih koncertih cikla GM oder Glasbene mladine Slovenije v Ljubljani (koncert arhivsko posnel RTV Slovenija), Radovljici, Slovenskih Konjicah in Celju. Leta 2025 je igrala v ciklu Mladi virtuozi Festivala Ljubljana. Redno sodeluje s slovenskimi simfoničnimi orkestri, v sezoni 2024/25 pa je bila zaposlena v SNG Opera in balet Maribor.

“Sae Lee je ena najbolj iskanih pianistk svoje generacije. Njena sposobnost subtilne interakcije z glasbeniki, izjemno obvladovanje instrumenta in vrhunski umetniški nivo začarajo občinstvo” (časopis Mainichi). Sae je po študiju na Šoli za glasbo Toho Gakuen v Tokiu z odliko diplomirala iz klavirja in komorne glasbe na Pariškem konservatoriju pri Michelu Beroffu in Ericu Le Sageu. Je prvonagrajenka več tekmovanj, med njimi mednarodnih klavirskih tekmovanj mesta Padove in Albert Roussel ter tekmovanj komorne glasbe Fnapec, Carlo Soliva in mesta Alcobaça. Nastopila je na uglednem pariškem Festivalu Piano Enghien, na mednarodni konferenci Nevada-Semipalatinsk pod pokroviteljstvom kazahstanske vlade in Unesca ter v televizijskem programu japonske nacionalne televizije NHK Classic Club. Kot solistka je koncertirala s Sofijsko in Plevensko filharmonijo, Filharmoničnim orkestrom Kansai in z Orkestrom Slovenske filharmonije, s katerim je izvedla Simfonijo Turangalîla Olivierja Messiaena. Umetniško sodeluje z baletnimi plesalci svetovnega slovesa, kot so: Aurélie Dupont (direktorica Baleta Pariške nacionalne opere) in Kevin O’Hare (direktor Kraljevega baleta v Londonu). Zaposlena je na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani.

Drugi dogodki tega prireditelja

Na vrh