Ob klavirju

Karlo Posnjak, klavir

*

Klavirski duo Ravi
Dora Dressler
Ivo Gustinčič

Spored:

Lucijan Marija Škerjanc: 12 preludijev za klavir - Št. VII
Edvard Grieg: Suita iz Holbergovih časov, op. 40
Franz Liszt: Balada št. 2 v h-molu, S. 171

Johann Sebastian Bach, prir. Mary Howe: Schafe können sicher weiden, BWV 208
Carlos Guastavino: Romance del plata
Blaž Pirnat: Suita Nekaj o čustvih - I. Grave – O tesnobi in upanju (krstna izvedba)
Carlos Guastavino: Bailecito

Karlo Posnjak
se je rodil leta 2000 v Varaždinu. Klavir je začel igrati pri desetih letih v razredu prof. mr. art. Danijela Ljubića na Glasbeni šoli Varaždin, kjer je leta 2019 z odliko maturiral. Istega leta je prejel nagrado prof. dr. Franjo Ruža Rotary kluba Varaždin za izjemne dosežke in odličnost. Svoje znanje je nadgrajeval na različnih seminarjih in mojstrskih tečajih pri priznanih pianistih in pedagogih, kot so: Đorđe Stanetti, Srđan Čaldarović, Milana Černjavska, Hinko Haas, Vasilij Šerbakov, Bruno Vlahek, Dubravka Vukalović Vlahek, Ruben Dalibaltajan, Julija Gubaidulina in drugi. Na svoji glasbeni poti je prejel številna priznanja in nagrade na nacionalni in mednarodni ravni ter dosegel visoke rezultate. Nagrajen je bil tudi kot obetavni mladi pianist, izjemno nadarjen mladi tekmovalec, za odlično koncertno zrelost ter za najboljšo izvedbo klasične skladbe. Nastopal je na številnih koncertih, v klavirskih duetih na tekmovanjih, kjer je osvajal prve nagrade, v komornih skupinah, s pevci, na solističnih recitalih ter na domačih in mednarodnih glasbenih festivalih, kot so: Varaždinski baročni večeri, Koncert mladih talentov v Hrvaškem narodnem gledališču v Varaždinu, Epta - Društvo klavirskih pedagogov, Glasbena mladina ljubljanska, Mladi virtuozi, Solo e da camera in drugi. Leta 2024 je bil del mednarodnega izobraževanja Young Europe Sings (YES), projekta, ki ga je podprl program Erasmus+. Kot solist je dvakrat nastopil z Varaždinskim komornim orkestrom na koncertu nagrajenih učencev Glasbene šole Varaždin v okviru Varaždinskih baročnih večerov v Varaždinski katedrali in Veliki dvorani Glasbene šole v Varaždinu. V koncertni sezoni 2024/25 je nastopil v Slovenski filharmoniji kot solist v koncertnem ciklu Tutti, igral je Koncert za klavir in orkester v F-duru Georgea Gershwina s Simfoničnim orkestrom Akademije za glasbo UL pod taktirko dirigenta Simona Dvoršaka. Leta 2022 je diplomiral v razredu prof. Rubena Dalibaltajana, pri katerem zdaj nadaljuje magistrski študij umetniškega usmerjanja. Trenutno je študent na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnust Dunaj v razredu prof. Nataše Veljković v sklopu programa Erasmus+.



Dora Dresler
je svoje glasbeno izobraževanje je začela s šestimi leti v Glasbeni šoli Franca Šturma, kjer je v razredu prof. Mojce Furlan končala višjo stopnjo. Šolanje je leta 2018 nadaljevala na Umetniški gimnaziji Koper pod mentorstvom prof. Denisa Masliuka. Leta 2022 je začela z dodiplomskim študijem klavirja v razredu prof. Tomaža Petrača na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Od oktobra 2024 nadaljuje študij v razredu doc. Sae Lee. V komorno glasbo se od leta 2023 poglablja pod mentorstvom doc. Sae Lee v sklopu Klavirskega dua Ravi skupaj z Ivom Gustinčičem. Tekom izobraževanja se je udeležila tudi številnih mojstrskih tečajev pri priznanih profesorjih, kot so: Simon Trpčeski, Konstantin Bogino, Aleksander Madžar, Naum Grubert, Zuzana Niederdorfer, Aleksander Mndojants, Jasminka Stančul, Đuro Tikvica in Olivier Kern. Udeležila se je tudi številnih tekmovanj, tako na mednarodni kot državni ravni, kjer je dosegla visoke uvrstitve. Med drugim je leta 2022 na 51. TEMSIG-u osvojila zlato plaketo in tretjo nagrado. Je tudi prejemnica Yamahine štipendije v študijskem letu 2023/24.

Ivo Gustinčič
je svojo glasbeno pot začel v Glasbeni šoli Postojna, kjer je pri prof. Snježani Pleše Žagar končal osem razredov klavirja. Z njeno pomočjo se je vpisal na Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana ter ga pod mentorstvom prof. Andreje Kosmač štiri leta kasneje tudi zaključil. Sedaj študira klavir na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri priznani prof. Tatjani Ognjanovič. V komorno glasbo se od leta 2023 poglablja pod mentorstvom doc. Sae Lee v okviru Klavirskega dua Ravi skupaj z Doro Dresler. V času študija se je izobraževal pri znanih pianistih: prof. Jasminki Stančul, prof. Kristianu Tarli, prof. Anni Malikovi. V organizaciji Glasbene šole Postojna že sedem let zapored izvaja v mesecu juniju solistični celovečerni koncert, na katerem predstavi klavirske skladbe skladateljev različnih obdobij in stilov. Leta 2022 je s Simfoničnim orkestrom KGBL kot solist nastopil v Slovenski filharmoniji, kjer je izvajal Beethovnov 2. klavirski koncert pod taktirko Slavena Kulenovića. Istega leta se je udeležil tudi 50. državnega tekmovanja TEMSIG, kjer je osvojil zlato plaketo. Leta 2024 je uspešno opravil avdicijo za solistične nastope z orkestri v koncertni sezoni 2024/25.

Drugi dogodki tega prireditelja

Na vrh