Zvoki mladih

POTEKEL

Maša Ponikvar, harfa
*
Ajda Mori, flavta
Andreja Kosmač, klavir

Maša Ponikvar je učenka prvega letnika Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana. Harfo je pričela igrati s sedmimi leti na Glasbeni šoli Ljubljana Moste-Polje. Prva tri leta jo je poučevala prof. Lara Hrastnik, zdaj pa Maša že šesto leto obiskuje pouk pri prof. Tei Plesničar. Udeležila se je vrste tekmovanj doma in v tujini. Prvega tekmovanja SVIREL 2017 se je udeležila pri osmih letih. Dvakrat je nastopila na tekmovanju TEMSIG (2018, 2021), kjer je prejela zlato plaketo skupaj s posebnim priznanjem za najbolje izvedeno skladbo slovenskega avtorja. Nastopala je v komornih zasedbah, skupaj s harfistko Nežo Osterc je prejela vse možne točke in prvo mesto na 3. mednarodnem tekmovanju Celeia 2022. Istega leta sta prejeli zlato plaketo na 10. mednarodnem tekmovanju v Palmanovi. Med najbolje ocenjenimi nastopajočimi je bila na Classic Pure Vienna Musician Competition 2022, na 4. mednarodnem tekmovanju prof. Karel Patras v Pragi 2023 in na mednarodnih tekmovanjih Društva harfistov Slovenije v Velenju (2019, 2023). Redno se udeležuje tudi različnih seminarjev za harfo, med drugim Emars akademije pri prof. Patrizii Tassini, kjer je v lanskem letu kot izbranka zaključnega nastopa nastopila kot solistka z Godalnim orkestrom Slovenske filharmonije.

*

Ajda Mori je svojo glasbeno pot začela v Glasbeni šoli Slovenj Gradec s poukom flavte pri profesorici Sonji Lavrinšek. Leta 2017 je šolanje nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pod mentorstvom profesorice Lize Hawlina. Od leta 2021 nadaljuje izobraževanje na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri profesorju Mateju Grahku, kjer je lani tudi diplomirala. V študijskem letu 2023/24 je svoje znanje preko izmenjave Erasmus izpopolnjevala pri priznani profesorici Anne- Catherine Heinzmann na Univerzi Folkwang v Nemčiji. Med šolanjem se redno udeležuje državnih in mednarodnih tekmovanj, kjer dosega visoke rezultate. Nekaj najbolj odmevnih je: tretje mesto na mednarodnem tekmovanju Deutsche gesselshaft (2021), zlata plaketa na tekmovanju TEMSIG (2016, 2022), prvo mesto in zlata plaketa na tekmovanju TEMSIG v kategoriji komorna igra (2021) ter prva nagrada in prvo mesto v svoji kategoriji na mednarodnem tekmovanju Davorin Jenko (2024). Projektno je kot članica pihalnega kvinteta sodelovala v ciklu Glasba mladih, ki spodbuja in promovira dela mladih slovenskih skladateljev. Igrala je tudi na festivalu Winds of central Europe v Budimpešti, ki je namenjen komorni in orkestrski glasbi. Letos poleti pa je s Slovenskim mladinskim orkestrom pod taktirko dirigentke Žive Ploj Peršuh odšla na turnejo po Romuniji, kjer so med drugim igrali tudi v eni izmed bolj znanih koncertnih dvoran v Evropi v središču Bukarešte, Romunskem Ateneju (Ateneul Român). Sodeluje tudi z Orkestrom Slovenske filharmonije. Svoje znanje redno izpopolnjuje pri priznanih profesorjih, kot so: Ory Schneor, Jan Ostry, Johanna Dömötör, Stefanie Winker, Andrea Oliva, Felix Renggli, Wally Hase, Vukan Milin idr.

Pianistka Andreja Kosmač je z odliko diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Dubravke Tomšič Srebotnjak. Po diplomi se je izpopolnjevala pri prof. S. Gadžijevu, prof. M. Van den Hoeku na Dunajskem konservatoriju ter na mojstrskih tečajih pri profesorjih J. Lateinerju, L. Brumbergu, S. Falvaiu, R. Vardu in O. Maisenbergu. Že med študijem je imela več samostojnih in komornih koncertov v Sloveniji, Avstriji, Italiji in Veliki Britaniji. Sodelovala je na številnih tekmovanjih in prejela vrsto prvih nagrad: na Mozartovem klavirskem tekmovanju v Ljubljani 1991, TEMSIG-u 1992 in 1995, Mednarodnem klavirskem tekmovanju Konzerteum v Grčiji leta 1995. Leta 1996 je prejela študentsko Prešernovo nagrado Akademije za glasbo. Arhivsko je snemala za RTV Slovenija in italijanski RAI ter sodelovala pri izdaji več zgoščenk. Kot solistka je igrala z Orkestrom SGBŠ, Orkestrom Slovenske filharmonije, s Simfoniki RTV Slovenija, leta 2004 pa je kot predstavnica Slovenije nastopila z moskovskim Komornim orkestrom Kremlin. Zdaj se posveča predvsem igranju komorne glasbe. Na recitalih in koncertih nastopa z uveljavljenimi domačimi in tujimi umetniki, predvsem s pevci in flavtisti. Pogosto sodeluje kot korepetitorka na mojstrskih tečajih, ki jih vodijo vrhunski umetniki. Kot pedagoginja je dejavna na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, kot umetniška sodelavka pa tudi na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

Na vrh