40. festival LGBT filma

POTEKEL

40. festival LGBT filma
9. – 16. december 2024
Ljubljana (Slovenska kinoteka, Kinodvor, Kulturni center Q – Klub Tiffany, Kino Šiška, AGRFT); Ptuj (Mestni kino); Maribor (Intimnikino GT22); Koper (DPZN); Idrija (Filmsko gledališče); Trst

Uradno odprtje festivala: ponedeljek, 9. decembra 2024, ob 21. uri v Kinodvoru

***

Letošnjo, že 40. edicijo festivala bo 9. 12. z nagovorom odprla predsednica države Nataša Pirc Musar. Program prinaša nekaj odmevnih in nagrajenih filmov priznanih režiserjev in režiserk. Poseben fokus namenjamo italijanskemu filmu s projekcijami italijanskih kratkih filmov. K temu dodajamo še par novih slovenskih filmov in pa tudi filme iz dežel, ki jih redko srečamo na našem festivalu: tokrat je to afriški dokumentarni film o nasilju nad LGBT+ populacijo v Kamerunu Ustroj strahu. V goste smo povabili mednarodne filmske ustvarjalke_ce in predstavnice_ke filmskih ekip: med drugim bomo v sklopu OFF programa v Klubu Tiffany na pogovoru gostili albansko-grško drag umetnico Auroro Paolo Morado. Letos spet izpostavljamo filme o transspolnosti – še posebej ranljivi manjšini, podvrženi demonizaciji s strani konservativnih medijev – med njimi so Asog (ki tematizira tudi kolonialistično politiko in podnebne spremembe), Križišče ter Življenje ni tekma, a zmagujem (ki še posebej izpostavlja transfobijo znotraj športnih tekmovanj).

Na letošnjem 40. festivalu LGBT filma bomo predvajali 22 igranih celovečernih filmov in dokumentarcev ter 22 kratkih filmov. Filmi prihajajo iz 35 svetovnih kinematografij in razkrivajo raznolike LGBT+ zgodbe. Tako letos prikazujemo filme iz: Avstrije, Belgije, Bolgarije, Brazilije, Cipra, Češke, Danske, Filipinov, Finske, Francije, Grčije, Gruzije, Hong Konga, Indije, Indonezije, Irana, Italije, Južne Koreje, Kanade, Kitajske, Mehike, Mjanmara, Nemčije, Norveške, Portugalske, Slovaške, Slovenije, Srbije, Španije, Švedske, Švice, Tajvana, Turčije, Velike Britanije in ZDA. Za tiste, ki ne morejo v kino, je festival organiziral spletna predvajanja kratkih filmov, ki si jih bo mogoče ogledati na festivalski strani.

Tokrat se je žirija selektorjev_ic odločila podeliti nagrado za najboljši slovenski kratki film, ki bo pripadla Petri Hrovatin za kratki film Vmes. Tekom festivala bo tričlanska mednarodna žirija izbrala najboljši igrani film, publika pa z ocenjevanjem najboljši celovečerni film festivala.

V festivalskem tednu se bo odvilo tudi več obfestivalskih aktivnosti: pogovori s filmskimi ekipami in gostjami_i festivala, okrogle mize in akcija Promocija knjige, v kateri povezujemo film in literaturo, ter občinstvu delimo izvode knjig založbe ŠKUC. Delovanje festivala je usmerjeno tudi k filmskemu izobraževanju.

V festivalskem času se bo pod vodstvom italijanskega režiserja Mariusa Gabriela Stancuja, rojenega v Romuniji, odvila brezplačna filmska delavnica v angleščini. Potekala bo 14. decembra, med 12. in 16. uro, v muzejski predavalnici Slovenske kinoteke, Miklošičeva 28, v Ljubljani. Ker je sam precej okupiran s čustvi, pričakuje od udeležencev, da s svojim mobilnim telefonom ali s fotoaparatom ustvarijo čustveni trenutek. Neki svoj občutek naj izrazijo neverbalno, s podobami. Gre za vajo izražanja čustev v neverbalnem jeziku. Vsak_a seveda lahko izbere, kakšen občutek ali čustvo želi posredovati. Posnetek lahko naredi že prej, in ga prinese na delavnico, da se pogovorimo. Lahko pa ga seveda opravi na sami delavnici.

Del festivalske aktivnosti vključuje tudi pogled v preteklost, h kultnim ali že pozabljenim LGBT+ filmom in avtorjem_icam. Tokrat se bomo spomnili velikana slovenske poezije Tomaža Šalamuna s filmom Buča na vroči strehi sveta, posebne pozornosti pa je vreden tudi srbski dokumentarec Topli film, ki razkriva kvirovske elemente v jugoslovanskem filmu, in bo predvajan na AGRFT.

Soorganizatorji: Slovenska kinoteka, Kinodvor, Gimnazija Ptuj, CID Ptuj, IntimniKino, GT22, MKC Maribor, DPZN, Filmsko gledališče Idrija, AGRFT, Kino Šiška

Festival so podprli: Ministrstvo za kulturo, Slovenska kinoteka, Kinodvor, Mestna občina Ljubljana, Veleposlaništvo Švice, Institut francais, Veleposlaništvo Grčije, Avstrijski kulturni forum, Italijanski kulturni inštitut, TransAkcija, FF, La Cappella Underground, Arcigay, Radio Študent, Lezbomanija, Gejm, Tam tam, Mladina, klub Monokel, klub Tiffany, DIH in drugi.

Na vrh