Dan odprtih vrat umetniških ateljejev v MGLC Švicariji

V MGLC Švicariji, ustvarjalnem in rezidenčnem centru, ustvarja 13 umetnikov in umetnic. Obiščite njihove ateljeje, v katerih bodo predstavili svoje delo in projekte.

Dan odprtih vrat bomo začeli točno opoldne s predavanjem Mirana Moharja o postavljanju razstav, od 13. do 18. ure pa bodo umetniki odprli vrata svojih ateljejev, v katerih bodo potekali razstave, predstavitve, predavanja in pogovori.

Ob 16. uri se nam boste lahko pridružili na javnem vodstvu.

Dan odprtih vrat se bo zaključil ob 18. uri s koncertom skupine Hamlet Express.

Dogodek je tudi del praznovanja ICOM – mednarodnega dneva muzejev in nacionalne akcije ZA DRUŽINE BREZPLAČNO.

PROGRAM:

Miran Mohar: O postavljanju razstav
Predavanje, 12.00–13.00, velika dvorana MGLC Švicarije
Predavanje o postavitvah razstav, tako sodobne umetnosti kot razstav z drugih področij. Poudarek bo na prepletu kuratorskega in oblikovalskega dela, podprtega z veliko vizualnega materiala. Predstavljene bodo postavitve, ki so nastale samostojno in v sodelovanju oz. soavtorstvu z Novim kolektivizmom, skupino Irwin in Mimo Suhadolc.
Predstavljene bodo razstave iz naslednjih muzejev in galerij: Moderna galerija Ljubljana, Mestni muzej, Narodni muzej Slovenije, Slovenski etnografski muzej, National Gallery Kosovo, PS1 MoMA, Pera Museum Istanbul.

ZEMLJE – VID
Razstava s predstavitvijo, 13.00–13.30
Avtorji: Anja Jerčič Jakob, Mateja Kavčič, Katarina Grabnar Apostoloides, Zala Simčič, Matija Franzutti, Greta Trošt, Jerca Šuštar, Brina Jenko, Vita Čepič
Razstava z naslovom Zemlje – vid je del projekta Naravni materiali v likovni umetnosti in gozdna likovna pedagogika in se neposredno, tako snovno kot vsebinsko, povezuje s Krajinskim parkom Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Gre za umetniško obravnavo mapiranja in/ali arhiviranja določenega izbranega okolja.

Silvester Plotajs Sicoe: Poglobljeno gledanje slik II.
Predavanje, 13.30–14.00
Današnji čas hitenja, instantnega doživljanja in površnosti ni naklonjen poglobljeni izkušnji, ki jo gledalec lahko doživi ob umetniškem delu, sliki. Kako gledati sodobno slikarstvo, se mu približati, kako ga razumeti?

Tanja Lažetić: Oranžen oblak in Krožniki/Oko
Razstava
Predavanje, 14.00–14.30
Obiskovalci si bodo lahko v ateljeju ogledali ustvarjalni proces, v polurnem predavanju pa bo umetnica predstavila, kako se je znašla na tem mestu, kje je našla v slikarstvu izziv in kje ovire ter kako je vse povezano z malimi keramičnimi krožniki, na katerih je vgravirano oko.

Ana Sluga: Stične točke med slikarstvom in grafiko
Predstavitev grafične mape, 14.30–15.00
Ana Sluga bo v svojem ateljeju predstavila pred kratkim stiskano grafično mapo z naslovom Dan za dnem, ki je bila realizirana ob njeni samostojni razstavi z naslovom Pozabljeni pogovori v galeriji Hiša kulture v Pivki. Umetnica se bo dotaknila vprašanja, kje so stične točke slikarstva in sitotiska, v katerih segmentih se medija dopolnjujeta ter kje se slikarstvo in grafika razhajata.

Tanja Pak: Krhkost sledi
Razstava, ob 15.00 pogovor z dr. Matejo Gaber: Krhkost sledi. O vizualnih interpretacijah naše ranljivosti, krhkosti in mimobežnosti trenutka. O izboru medija kot nosilca oz. posrednika teh občutenj in stanj.

Marija Mojca Pungerčar: Sporočilo izgubljeni polovici: vabilo k sodelovanju pri delu v nastajanju
Participativni dogodek, 13.00–18.00
So vam po minuli zimi ostale rokavice brez para, s katerimi nimate kaj početi? Prinesite jih v Švicarijo, umetnica jih bo dodala tistim, ki jih je to zimo pobirala po ulicah in gozdnih poteh. S pomočjo rokavic, ki so ostale brez para, želi vzpostaviti dialog o tem, kako doživljamo in predelujemo izgubo v dobi zaslonov. Zaželene so rokavice vseh vrst: ženske, otroške in moške, vendar samo tiste s prsti (palčniki ne). Ne glede na to, ali jih donirate ali ne, pa lahko na dogodku prispevate sporočila, ki jih bodo v drugi fazi projekta prevzele rokavice. Pridite z mislijo na kako osebo, s katero ste izgubili stik, prekinili ali izgubili prijateljstvo, partnerstvo ali kateri drug odnos. Kaj bi ji želeli sporočiti, s katerim všečkom bi označili svoje občutke? Vaše sodelovanje bo anonimno.

Klara Debeljak: coding reality+
Instalacija, 13.00–18.00
Klara Debeljak in Jan Krmelj sta se po naključju znašla v kolaborativni simbiozi in skupaj pripravljata avdio-vizualno izkušnjo, sestavljeno iz Klarinega arhivskega video materiala in Janovih zvočnih intervencij, ki temeljijo na arhivskih posnetkih in avtorskih materialih.

Helena Tahir: Tracing Loops
Zvočna instalacija, 13.00–18.00
Helena Tahir se na dnevu odprtih vrat predstavlja z najnovejšo izpeljanko svoje serije Poslednji sektor, ki izhaja iz osebne izkušnje njenega prvega in nedavnega potovanja v Irak, domovino njenega očeta. Avtorica se na tem dogodku predstavlja z zvočno instalacijo Tracing Loops, ki je kolaž iz osebnega arhiva zvokov, posnetih med njenim bivanjem v Bagdadu.

Zora Stančič: Neuvrščena dela
Razstava, 13.00–18.00
Zamisel Zore Stančič za postavitev del v njenem ateljeju ob dnevu odprtih vrat v Švicariji je povezana z intenzivnim delom na razstavi v Mestni galeriji v Ljubljani. Izbor del, ki jih je umetnica ustvarjala zadnjih dvajset let, je sedaj postavljen na razstavi z naslovom Dobro, da pogledi ne puščajo odtisov, ki se zaključuje na isti dan, kot se bo zgodil dan odprtih vrat ateljejev v Švicariji, a dela še ne bodo preseljena. V ateljeju bo umetnica postavila dela, ki jih ni uvrstila na razstavo in bodo tako dopolnila tista, ki so si jih obiskovalci lahko že ogledali. Razlogov za to, da niso tam razstavljena, je več, bodisi niso našla mesta v samem prostoru galerije bodisi se niso povezala z ostalimi deli.

Damijan Kracina: Prostor hipnotičnega ritma in tišine
Odprti atelje, 13.00–18.00
Atelje je prostor, kjer se včasih zgodi kaj novega, izjemnega in presenetljivega. Včasih je to umirjen prostor, kjer v nekem hipnotičnem ritmu potekajo različni tehnološki procesi. Večino časa je to kaotičen prostor, kjer so vse stvari vsepovsod, včasih se točno ve, kje je kaj, velikokrat se to skrije pod številne plasti materialov in orodij.

Miha Štrukelj: Atelje
Odprti atelje, 13.00–18.00
Atelje Mihe Štruklja je prostor njegove ustvarjalne intime, ki jo bo za en dan delil z nami. Spregovoril bo, kako geometrijsko natančno je nastajanje njegovih velikih platen in kje napaberkuje podobe in motive, s katerimi nam odstira drugačen pogled na urbano okolje.

Silvan Omerzu: Ustavljeni čas
Odprti atelje, 13.00–18.00
Atelje Silvana Omerzuja je statična dinamika. V njem kipi in lutke v ustavljenem času čakajo, da z besedo, gesto, kretnjo ali premikom ponovno oživijo.

KONCERT

Hamlet Express
Dvorišče MGLC Švicarija, 18.00–19.00
Hamlet Express že dvajset let deluje s polno paro lokomotive pesnika in avtorja Andraža Poliča ter izvaja novodobni šanson in ustvarja izvirni živi glasbeno-poetični eros.
Zasedba: Andraž Polič, glas; Miha Petrič, električna kitara; Gregor Cvetko, bas; Blaž Celarec, tolkala

Foto: Urška Boljkovac. Arhiv MGLC.

Drugi dogodki tega prireditelja

Na vrh