Dolgo 19. stoletje 3. Ljubljanski javni prostori

Cikel Pogovori o Ljubljani

Kaj vzpostavlja oziroma konstituira javni prostor mesta? Ali se koncept mestnega javnega prostora spreminja skozi čas in katere so njegove ključne oblike in značilnosti v različnih obdobjih? Zakaj nekateri javni prostori izgubljajo svoj pomen, oziroma celo izginjajo, spet drugi pa se na novo vzpostavljajo? Zakaj je javni prostor tako zelo pomemben za mesto? Kdo in kaj v njem najde svoj prostor, kdo vse v njem komunicira in s kakšnimi vsebinami? Kakšna so razmerja med urbano formo javnih prostorov in oblikami družbenosti v javni sferi?

Pogovarjali se bomo o tem, koliko in kako Ljubljančani razmišljamo o svojem javnem prostoru kot o proizvedenem ter kako ga proizvajamo, pa tudi o tem, kdaj je javni prostor v Ljubljani najbolj in najmanj polariziran. V naših mislih bodo spomin in spomeniki, slavnostne okrasitve mesta, protokol in javne manifestacije, pa tudi revščina in obdobja, ko Ljubljana na svojih ulicah pokaže največ agresije.

Gostje: urbani sociolog Pavel Gantar, sociologinja Maša Hawlina, krajinska arhitekta in raziskovalka zgodovine vrtnega oblikovanja Ines Unetič in zgodovinar Marko Zajc.

***

Pogovori o Ljubljani nastajajo v sodelovanju Moderne galerije in Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Snujeta in pripravljata jih Igor Španjol in Beti Žerovc v sodelovanju z razpravljavci.

Naslovna slika: Janez Krstnik Scherer, Slavje na Ljubljanici, 1819, Narodni muzej Slovenije

Drugi dogodki tega prireditelja

Na vrh