Iz živega utripa dežele| Projekcija in pogovor s palestinsko umetnico Noor Abed
POTEKEL- Kaj: Kulturna prireditev
- Kdaj: Sobota, 07.06.2025 od 18:00 do 21:00
- Kje: Muzej sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM), Maistrova 3, 1000 Ljubljana
- Prireditelj: Moderna galerija
- Vstopnina: Brezplačen dogodek
Pridružite se nam na projekciji dveh izjemnih filmov, ki izvirata iz palestinske pokrajine, spomina in folklore: A Night We Held Between (Noč, ki smo jo zadržali vmes) in our songs were ready for all wars come (naše pesmi so bile pripravljene na vse prihajajoče vojne).
Po projekciji bo sledil pogovor med palestinsko umetnico in filmsko ustvarjalko Noor Abed ter kustosinjo Angelino Radaković.
A Night We Held Between (2024)
Film se osredotoča na »Pesem za borce«, ki je bila najdena v zvočnem arhivu Centra za ljudsko umetnost v Palestini. Skozi plasti pesmi in labirinte zvokov film prikliče zgodovino kot trajajočo sedanjost, kot kolektivno in domišljijsko dejanje. Film je bil posnet je na starodavnih lokacijah v Palestini – v jamah, vklesanih odprtinah, podzemnih prehodih in neukročenih dolinah – kjer zemlja postane osrednji lik. Film presega površinsko raven vidnega in razkriva obsežen, skrit svet, podoben tistemu, ki ga poznamo. Prizori v filmu prepletajo rituale in pripovedi skupnosti in odpora z vsakodnevnimi predstavami družbenega življenja v Palestini, s čimer poudarjajo vlogo kolektivnega ritmičnega gibanja in potencial skupnih občutij pri oblikovanju in ohranjanju skupnosti.
our songs were ready for all wars come (2021)
Film prikazuje prizore, ki temeljijo na dokumentiranih ljudskih pripovedih iz Palestine, in si prizadeva ustvariti novo estetsko obliko za oživitev pozabljenih zgodb, povezanih z vodnjaki in skupnostnimi rituali, ki govorijo o izginotju, žalovanju in smrti. naše pesmi so bile pripravljene na vse prihajajoče vojne raziskuje pomen folklore kot vira znanja ter njen potencial, da prispeva k drugačnim, bolj vključujočim načinom razumevanja družbe in predstav o Palestini. Kako lahko folklora postane skupno orodje osvoboditve, sredstvo, s katerim ljudje preoblikujejo prevladujoče pripovedi, si znova prisvajajo svojo zgodovino in zemljo ter na novo zapišejo svojo resničnost? Edina pripoved v filmu je pesem, ki jo poje palestinska pevka Maya Khaldi. Njeno besedilo je sestavljeno iz kolaža različnih ljudskih zgodb. Te pripovedi so skozi film in zvok arhivirane in predstavljene na način, ki odpira prostor za razmislek o tem, kako skupnost nastaja in kako je mogoče priklicati spomin, ki ni ujet v toge podobe in spomenike, temveč živi kot gibljiv, svoboden del kolektivnega spomina.
Noor Abed je palestinska umetnica, ki ustvarja na stičišču performansa in filma, pri čemer združuje elemente igranega in dokumentarnega pristopa. V svoji umetniški praksi raziskuje, kako se skupnosti oblikujejo skozi telesne gibe, skupinske rituale in ponavljajoče se geste – to, kar sama imenuje »družbena koreografija«. Posebej jo zanima povezava med usklajenim gibanjem (sinhronostjo) in kolektivnim delovanjem ter potencial, ki ga ima za spodbujanje družbenih sprememb.
S to projekcijo se pričenja filmski cikel Moderne galerije z naslovom Iz živega utripa zemlje, ki nas popelje skozi motive vode, mita, rituala in upora – prepleten z vizijami filmskih ustvarjalk z Bližnjega vzhoda. Kustosinja cikla je Angelina Radaković (The Mosaic Rooms, London).
- Objavljeno: 26.05.2025