Paride Di Stefano: RELIQUIAE (odprtje razstave)

POTEKEL

Paride Di Stefano, slikar italijanskega rodu, živeč v Istri, v galeriji Art kavarne Odeon razstavlja pester opus artefaktov, ustvarjenih z raznovrstnimi slikarskimi, grafičnimi in risarskimi tehnikami. Gre za vpogled v delovni in študijski proces izkušenega mojstra, ki vztraja pri figuraliki kot nosilki globljih izraznih vsebin, metamorfoz in simbolnih pomenov. Razstavljena dela so skice nastajajočega cikla slikarskih del, posvečenega raziskovanju in mapiranju anatomskih pokrajin, ter predstavljajo izhodiščno točko in sinopsis bodoče slikarske produkcije.

Osrednji motivi del so podrobni izrisi teles, delov človeške, živalske in rastlinske anatomije, ki se na platnu preobražajo v pejsaže in izrazne elemente. Ti v svoji zamrznjeni monumentalnosti tvorijo podobe prvorazrednih relikvij. Slikar se poigrava z upodobitvijo dialektičnosti človeške narave, simboliko lahkotnosti in udobja bivanja ter, na drugi strani, utesnjenosti in nezmožnosti svobodnega diha.

Breztežne, v prostoru lebdeče figure so upodobitve človeških teles, ki se gibljejo znotraj lastne, očem nevidne tančice—v lepljivem, raztegajočem, a neprepustnem opnu, ki se subjektu prilega do mere, da je od njega neločljiv. Znotraj nevidnega ovoja se telesa zbujajo v neštetih pozah in krivinah: pogosto zvita v varno držo embria, drugič razpeta v dosegu nečesa, a vselej monumentalno negibna, vdana v utelešenost, lastno nezmožnost osvoboditve. V odsotnosti želje ali intence se skriva hkrati odrešitev, saj na vidiku ni možnosti pobega, zgolj prilagoditev.

Avtorju uspe zajeti večplastno dialektičnost človeške narave in uprizoriti nevidno življenjsko silo, ki plete naša utelešena življenja, svet, katerega del smo, naše občutke svobode in našo ujetost. V klešče dialektičnosti pa ne pade le človek, temveč vsa živa organskost—še posebej tista, ki se zaman skuša ujetosti izogniti.

Paride Di Stefano uporablja klasične slikarske in risarske tehnike, ki jih prilagaja prostoru in času, ter dokazuje, da slikarstvo ostaja močno ekspresivno in brezčasno sredstvo umetniškega izraza, aktualni izraz sočutja s svetom. Slikarske in grafične veščine je osvajal na Accademia di Belle Arte v Neaplju, kjer je diplomiral leta 2023, tekom študija bil na izmenjavi v Belgiji (na Institut Supérieur des Beaux-Arts Saint-Luc v Liègeu) in kasneje na Accademia di Belle Art Brera v Milanu, kjer je pridobil pedagoško izobrazbo. Vrsto let poučuje slikarstvo in grafiko na umetniških srednjih šolah v Italiji, trenutno v Trstu.

Je nemiren in ustvarjalen duh, ki vedno znova preseneti s svojo neusahljivo ustvarjalno strastjo. Loteva se številnih ustvarjalnih področij—od glasbe, rezbarjenja, inštalacij, videa in slikarstva do pedagogike ter sodelovanja v družbeno angažiranih projektih. Kljub širokemu razponu umetniških praks ostaja slikarstvo njegov osrednji medij, skozi katerega izraža tehnično dovršenost in sposobnost prenosa globokih čustvenih ter metaforičnih vsebin.
Tanja Plešivčnik Zelenko

Vir: Tanja Plešivčnik Zelenko (ART KUHA in DRUŠTVO KVART)

Drugi dogodki tega prireditelja

Na vrh