10 let Lutkovnega muzeja: Glej, tička! (Za otroke 3+)
- Kaj: Predstave za otroke
- Kdaj: Sreda, 28.05.2025 od 17:00 do 17:55
- Kje: Grajsko gledališče, Ljubljanski grad, Grajska planota 1, 1000 Ljubljana
- Prireditelj: Ljubljanski grad
- Vstopnina: 10 EUR
Predstava in ustvarjalna delavnica
Glej, tička! je minimalistična papirnata slikanica, v kateri animatorjeve roke pred gledalci sestavljajo gibljive papirnate stvaritve, škarje pa sproti urežejo, kadar česa zmanjka ... Vse se dogaja v belem okvirju na črni podlagi, ob ritmični spremljavi glasbenih zank in zvokov, brez teksta, kot kolaž kratkih, dinamičnih scen, simbolov in metamorfoz, združenih v igrivi miniaturni papirnati muzikal ... Predstava je nastala leta 2003 in ima več kot 1000 ponovitev po vsem svetu. Predstavi bo sledila ustvarjalna delavnica, na kateri bodo otroci skupaj s starši in ustvarjalcem izdelali gibljivo papirnato figurico in z njo tudi zaigrali.
Avtor vseh elementov predstave: Branko Solce
Teatro Papelito je novo ime za gledališče Papilu, ustanovljeno že leta 1982. Obšlo je vso Evropo in velik del sveta. Izhodišče tega malega avtorskega potujočega gledališča Braneta Solceta (in Sanje Fidler) je vselej papir – material, ki ponuja neštete možnosti oblikovanja in metamorfoz. Izrazito vizualni jezik metafor in simbolov je povezan z glasbo in zvoki in tako pripoveduje brez besed. Pred nami se odvije prava animirana papirnata slikanica. Doslej je avtor – likovnik, režiser, dramaturg in glasbenik Brane Solce – zasnoval že več kot 50 takšnih predstav, vsakič v drugačni tehniki: enkrat nastopajo ogromne maske, drugič zgubane papirnate harmonike ali pa male škatlice, izrezane senčne figure, kopitljački in še in še.
Za otroke 3+
Trajanje predstave: 25 min
Trajanje delavnice: 30 min
Prodajna mesta: vsa prodajna mesta Ljubljanskega gradu in na spletu.
Vse vstopnice poleg predstave vključujejo tudi ogled Lutkovnega muzeja in povratno vožnjo s tirno vzpenjačo, ki jih je možno koristiti do 31.10.2025.
Foto: arhiv Teatro Papelito
***
Praznujte z nami!
2015 je bila na Ljubljanskem gradu odprta stalna muzejska postavitev, v Lutkovnem gledališču Ljubljana pa ustanovljen muzejski oddelek, ki sistematično skrbi za slovensko lutkovno dediščino. V Lutkovnem gledališču Ljubljana tako pripravljamo vsebine, začasne razstave, lutkovno dediščino ves čas beležimo, raziskujemo, preučujemo, interpretiramo in predstavljamo v različnih domačih in mednarodnih projektih ter na začasnih razstavah. Nekateri najpomembnejši mejniki naše izjemno bogate in raznolike lutkovne dediščine so na ogled na stalni razstavi na Ljubljanskem gradu, ki si jo vsako leto ogleda več kot 100.000 obiskovalcev.
V svojih depojih hranimo največjo slovensko lutkovno zbirko, ki šteje že več kot 7000 kosov lutk, scenskih elementov in scenografij. Vsako leto pripravimo več začasnih razstav, imenovanih Odprašeno, na katerih prvič raziščemo, restavriramo in ponudimo na ogled lutkovno dediščino, ki ni mogla postati del stalne razstave na Ljubljanskem gradu. V okviru projekta Lutkovni spomini beležimo nesnovno lutkovno dediščino – pričevanja slovenskih lutkovnih ustvarjalcev in sopotnikov, v okviru muzeja pa deluje tudi konservatorsko-restavratorska delavnica, ki je ključnega pomena ne samo pri ohranjanju dediščine, temveč tudi pri njenem oživljanju. Lutkovno gledališče Ljubljana namreč redno na oder postavlja stare lutkovne uspešnice – tako imenovane lutkotečne predstave, v katerih so lutke kopije originalnih. Lutkovni muzej tako skrbi, da v mojstrovinah iz bogate zakladnice slovenske lutkovne preteklosti lahko uživamo tudi danes in jih ohranjamo za prihodnost.
Pridružite se nam v muzejskem tednu, v katerem se bodo zvrstile lutkovne uprizoritve različnih lutkovnih gledališč in ustvarjalcev, ki so pomemben del slovenske lutkovne preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.
Dogodki:
26. maj 2025 Sapramiška
26. maj 2025 Žogica Marogica
27. maj 2025 Volk in kozlički
28. maj 2025 Glej, tička!
29. maj 2025 Kako objeti ježa
29. maj 2025 Brezplačno strokovno vodstvo po stalni razstavi Lutkovnega muzeja
31. maj 2025 Žogica Marogica
- Objavljeno: 23.04.2025