10 let Lutkovnega muzeja: Kako objeti ježa (Za otroke 3+)

Lutkovna predstava Kako objeti ježa je nastala po istoimenski slikanici Jane Bauer, ki je bila nominirana za večernico (2022) in desetnico (2023) ter nagrado Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico (2022).

V zgodbi spoznamo dobrovoljnega ježa, ki se mu svet obrne na glavo zaradi nenadne in neustavljive želje, da bi koga objel oziroma da bi kdo objel njega. Uprizoritev sledi izvirni zgodbi, ki v sebi nosi elemente absurda in nonsensa ter nadgrajuje njeno večplastnost v domišljijski lutkovni svet ježa in gozda, v kateri ne prebiva samo on, temveč tudi živali, ki v stvarnem svetu živijo v drugačnih okoljih: slon, želva … pa tudi Pipe lisjak – deček, oblečen v lisičji kostum ...

Uprizoritev Kako objeti ježa nas povabi v delavnico gdč. Bazilike, iz katere zmeraj prihajajo čudežne pripovedi, nikoli pa še nismo imeli možnosti pokukati vanjo. Tokrat nam je to dovoljeno. In pred nami se razpre svet, kjer iz recikliranih predmetov in materialov pred našimi očmi nastajajo lutke, ki nato oživijo in nas povabijo v svoj svet. Delavnica gdč. Bazilike je prostor neomejene domišljije. Iz zavrženih predmetov in iz delavničnega orodja vznikne svet zgodbe o ježu. Delavnica postane gozd, orodje in predmeti pa slon, medved, želva, sraka, šoja … in jež.

Režiserka, avtorica koncepta in igralka animatorka: Katja Povše
Avtorica dramatizacije in dramaturginja: Tanja Lužar
Avtor likovne podobe: Andrej Štular
Lutkovni tehnolog in izdelovalec scene ter lutk: Žiga Lebar
Avtorica glasbe: Jelena Ždrale
Izvajalci glasbe: Klemen Bračko (viola), Nino de Gleria (kontrabas, produkcija), Urban Turjak (pozavna), Jelena Ždrale (violina)
Kostumografka: Eva Jakopič
Asistentka režije: Martina Maurič Lazar
Fotograf: Matej Povše
Tehnik: Jur Kunaver
Produkcija: Pripovedno gledališče gdč. Bazilike/Društvo lutkovnih ustvarjalcev in Hiša otrok in umetnosti
Predstava je nastala s pomočjo Ministrstva za kulturo RS in MOL - oddelka za kulturo.
Predstava je uvrščena v katalog kakovostnih otroških predstav Zlata paličica.

Pripovedno gledališče gdč. Bazilike je avtorsko gledališče lutkovne animatorke, režiserke in pripovedovalke Katje Povše. V predstavah združuje lutkovno gledališko formo s pripovedništvom. Predstave so uprizorjene pravljice in zgodbe. Hiša otrok in umetnosti je že od leta 2001 sodoben kulturni center za otroke in mladino, ki spodbuja razvoj njihove ustvarjalnosti in senzibilnosti. V Hiši se otroci družijo z doma in v tujini priznanimi lutkovnimi ustvarjalci, ki svoje delo ves čas razvijajo v dialogu z otroki in ga tako preverjajo. V njihovem programu se sodobne gledališke forme prepletajo z modernimi vzgojno-izobraževalnimi pristopi.

Za otroke 3+
Trajanje predstave: 35 min
Prodajna mesta: vsa prodajna mesta Ljubljanskega gradu in na spletu.

Vse vstopnice poleg predstave vključujejo tudi ogled Lutkovnega muzeja in povratno vožnjo s tirno vzpenjačo, ki jih je možno koristiti do 31.10.2025.

Foto: arhiv gdč. Bazilika

***

Praznujte z nami!

2015 je bila na Ljubljanskem gradu odprta stalna muzejska postavitev, v Lutkovnem gledališču Ljubljana pa ustanovljen muzejski oddelek, ki sistematično skrbi za slovensko lutkovno dediščino. V Lutkovnem gledališču Ljubljana tako pripravljamo vsebine, začasne razstave, lutkovno dediščino ves čas beležimo, raziskujemo, preučujemo, interpretiramo in predstavljamo v različnih domačih in mednarodnih projektih ter na začasnih razstavah. Nekateri najpomembnejši mejniki naše izjemno bogate in raznolike lutkovne dediščine so na ogled na stalni razstavi na Ljubljanskem gradu, ki si jo vsako leto ogleda več kot 100.000 obiskovalcev.

V svojih depojih hranimo največjo slovensko lutkovno zbirko, ki šteje že več kot 7000 kosov lutk, scenskih elementov in scenografij. Vsako leto pripravimo več začasnih razstav, imenovanih Odprašeno, na katerih prvič raziščemo, restavriramo in ponudimo na ogled lutkovno dediščino, ki ni mogla postati del stalne razstave na Ljubljanskem gradu. V okviru projekta Lutkovni spomini beležimo nesnovno lutkovno dediščino – pričevanja slovenskih lutkovnih ustvarjalcev in sopotnikov, v okviru muzeja pa deluje tudi konservatorsko-restavratorska delavnica, ki je ključnega pomena ne samo pri ohranjanju dediščine, temveč tudi pri njenem oživljanju. Lutkovno gledališče Ljubljana namreč redno na oder postavlja stare lutkovne uspešnice – tako imenovane lutkotečne predstave, v katerih so lutke kopije originalnih. Lutkovni muzej tako skrbi, da v mojstrovinah iz bogate zakladnice slovenske lutkovne preteklosti lahko uživamo tudi danes in jih ohranjamo za prihodnost.

Pridružite se nam v muzejskem tednu, v katerem se bodo zvrstile lutkovne uprizoritve različnih lutkovnih gledališč in ustvarjalcev, ki so pomemben del slovenske lutkovne preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.

Dogodki:
26. maj 2025 Sapramiška
26. maj 2025 Žogica Marogica
27. maj 2025 Volk in kozlički
28. maj 2025 Glej, tička!
29. maj 2025 Kako objeti ježa
29. maj 2025 Brezplačno strokovno vodstvo po stalni razstavi Lutkovnega muzeja
31. maj 2025 Žogica Marogica

Sponzorji

Drugi dogodki tega prireditelja

Na vrh