10 let Lutkovnega muzeja: Sapramiška (Za otroke 3+)
- Kaj: Predstave za otroke
- Kdaj: Ponedeljek, 26.05.2025 od 17:00 do 17:40
- Kje: Obrambni jarek, Ljubljanski grad, Grajska planota 1, 1000 Ljubljana
- Prireditelj: Ljubljanski grad
- Vstopnina: 10 EUR
Lutkotečna obnovitev predstave iz leta 1986
Najbolj slavna slovenska marioneta je Sapramiška. Slovenski otroci si ne morejo predstavljati odraščanja brez pravljic Svetlane Makarovič. Po njenih literarnih predlogah so nastale mnoge lutkovne predstave, ki so osvojile mlade gledalce. Prebrisana in hrabra Sapramiška velja za največjo slovensko lutkovno uspešnico. Najbolj znana gledališka uprizoritev je tista, ki je doživela premiero leta 1986 v Lutkovnem gledališču Ljubljana (režija Nace Simončič) in je neprekinjeno na sporedu do danes. Sapramiška je dokaz, da današnje otroke pritegnejo tudi bistveno manj spektakularne reči kot sodobna tehnologija, ki pa so tekstovno in izvedbeno prepričljive.
Leta 2016 smo praznovali 40 let slikanice in 30 let od premierne postavitve te legendarne pravljice. Avtor likovne podobe Jaka Judnič je ljubkim lutkovnim junakom, ki jih je zasnoval v slogu svojih risanih filmov iz sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja, omogočil več animacijskih možnosti. Milko Lazar je pripravil nove glasbene aranžmaje, nov pa je tudi zvočni posnetek predstave, na katerem lahko poleg Svetlane Makarovič v naslovni vlogi slišimo tudi Ivanko Mežan kot Veverico, Ljerko Belak kot Regico, Alojza Sveteta kot Doktorja Detla in Braneta Vižintina kot Mišjega strahca.
Besedilo: Svetlana Makarovič
Režiser: Nace Simončič / Brane Vižintin
Avtor likovne podobe: Jaka Judnič
Animatorji lutk: Lena Hribar k. g./Aja Kobe, Lovro Finžgar/Marko Ujc k. g., Boštjan Sever k. g., Lea Menard k. g. Glasovi na posnetku: Svetlana Makarovič (Sapramiška), Ivanka Mežan (Veverica), Ljerka Belak (Regica), Alojz Svete (Doktor Detel), Brane Vižintin (Mišji strahec)
Avtorica songov: Svetlana Makarovič
Avtor novih aranžmajev: Milko Lazar
Oblikovalec svetlobe: Kristjan Vidner
Vodja predstave in oblikovalec zvoka: Lojze Sedovnik
Producenta: Ignacije Šunjić in Ana Rokvić Pinterič
Lučno vodstvo: Niko Štabuc
Scenski tehnik: Slobodan Ilić, Darko Nedeljković, Alojz Milošič, Iztok Vrhovnik, Andrej Slinkar
Izdelava lutk, scene in kostumov: Jože Lašič, Iztok Bobić, Zoran Srdić, Mitja Ritmanič, Polona Černe, Marjeta Valjavec
Lutkovno gledališče Ljubljana je osrednje slovensko lutkovno gledališče. Gradi na stoletni tradiciji slovenskega lutkarstva in je z ustanovitvijo Lutkovnega muzeja (2015) postalo tudi uradni skrbnik dragocene slovenske snovne in nesnovne lutkovne dediščine. Danes je Lutkovno gledališče Ljubljana sodobno gledališče, ki deluje na presečišču klasičnih lutkovnih form in sodobnih uprizoritvenih poetik. Z več kot 110.000 obiskovalci letno je med najbolj obiskanimi slovenskimi gledališči. S stalno prisotnostjo v mednarodnem prostoru se je gledališče uveljavilo kot eden najpomembnejših akterjev v tem delu regije, mednarodni festival sodobne lutkovne umetnosti LUTKE pa uživa sloves ene pomembnejših lutkovnih manifestacij v Evropi.
Za otroke 3+
Trajanje: 40 min
Prodajna mesta: vsa prodajna mesta Ljubljanskega gradu in na spletu.
Vse vstopnice poleg predstave vključujejo tudi ogled Lutkovnega muzeja in povratno vožnjo s tirno vzpenjačo, ki jih je možno koristiti do 31.10.2025.
Foto: Urška Boljkovac
***
Praznujte z nami!
2015 je bila na Ljubljanskem gradu odprta stalna muzejska postavitev, v Lutkovnem gledališču Ljubljana pa ustanovljen muzejski oddelek, ki sistematično skrbi za slovensko lutkovno dediščino. V Lutkovnem gledališču Ljubljana tako pripravljamo vsebine, začasne razstave, lutkovno dediščino ves čas beležimo, raziskujemo, preučujemo, interpretiramo in predstavljamo v različnih domačih in mednarodnih projektih ter na začasnih razstavah. Nekateri najpomembnejši mejniki naše izjemno bogate in raznolike lutkovne dediščine so na ogled na stalni razstavi na Ljubljanskem gradu, ki si jo vsako leto ogleda več kot 100.000 obiskovalcev.
V svojih depojih hranimo največjo slovensko lutkovno zbirko, ki šteje že več kot 7000 kosov lutk, scenskih elementov in scenografij. Vsako leto pripravimo več začasnih razstav, imenovanih Odprašeno, na katerih prvič raziščemo, restavriramo in ponudimo na ogled lutkovno dediščino, ki ni mogla postati del stalne razstave na Ljubljanskem gradu. V okviru projekta Lutkovni spomini beležimo nesnovno lutkovno dediščino – pričevanja slovenskih lutkovnih ustvarjalcev in sopotnikov, v okviru muzeja pa deluje tudi konservatorsko-restavratorska delavnica, ki je ključnega pomena ne samo pri ohranjanju dediščine, temveč tudi pri njenem oživljanju. Lutkovno gledališče Ljubljana namreč redno na oder postavlja stare lutkovne uspešnice – tako imenovane lutkotečne predstave, v katerih so lutke kopije originalnih. Lutkovni muzej tako skrbi, da v mojstrovinah iz bogate zakladnice slovenske lutkovne preteklosti lahko uživamo tudi danes in jih ohranjamo za prihodnost.
Pridružite se nam v muzejskem tednu, v katerem se bodo zvrstile lutkovne uprizoritve različnih lutkovnih gledališč in ustvarjalcev, ki so pomemben del slovenske lutkovne preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.
Dogodki:
26. maj 2025 Sapramiška
26. maj 2025 Žogica Marogica
27. maj 2025 Volk in kozlički
28. maj 2025 Glej, tička!
29. maj 2025 Kako objeti ježa
29. maj 2025 Brezplačno strokovno vodstvo po stalni razstavi Lutkovnega muzeja
31. maj 2025 Žogica Marogica
- Objavljeno: 23.04.2025