10 let Lutkovnega muzeja: Volk in kozlički (Za otroke 3+)
- Kaj: Predstave za otroke
- Kdaj: Torek, 27.05.2025 od 17:00 do 17:40
- Kje: Grajsko gledališče, Ljubljanski grad, Grajska planota 1, 1000 Ljubljana
- Prireditelj: Ljubljanski grad
- Vstopnina: 10 EUR
Predstava Volk in sedem kozličkov ja nastala po znani Grimmovi pravljici. Izziv za predstavo je ustvarjalcem ponudila vedno aktualna tema o otrocih, ki ostajajo doma sami in se zavedajo nevarnosti, ki prežijo nanje. Mati koza skrbi sama za kopico otrok, zato se mora kljub nevarnosti, ki preži nanje, iz gozda odpraviti po živež. Otroke sicer opozori na volka, a jih le ta med njeno odsotnostjo vseeno prevara. Ko mu odprejo vrata jih strpa v vrečo in pobegne. Dogajanja opazujeta soseda, racman Ignacij in njegova žena Amalija. Materi po vrnitvi povesta za nesrečo in ji pomagata poiskati volka ter rešiti kozličke. Predstava je bila leta 2001 režijski prvenec Roberta Waltla, takratnega diplomanta igre na ljubljanski AGRFT, kasnejšega igralca Lutkovnega gledališča Ljubljana, ustanovitelja in direktorja Mini teatra ter organizatorja številnih otroških prireditev v Sloveniji. Likovna zasnovo je pripravil slikar Daniel Demšar, ki se ob likovnem ustvarjanju ukvarja z oblikovanjem scen, kostumov in lutk za vsa vidnejša lutkovna gledališča v Sloveniji. Je avtor številnih človeških, živalskih in domišljijskih bitij, s katerimi nadgradi besedna sporočila lutkovnih predstav. Glasbo, ki izhaja iz etno motivov, je na sodoben način obdelav Peter Kus, skladatelj, ki je z glasbo opremil več plesnih, otroških predstav in nemih filmov, nekdanji vodja skupine Pavel Vlasov sekstet in član etno skupine Tolovaj Mataj.
Po bratih Grimm: Jan Grabowski in Nina Skrbinšek
Režija: Robert Waltl
Avtor likovne zasnove: Danijel Demšar
Igrajo: Barbara Vidovič, Robert Korošec, Anže Zevnik Izdelava lutk in scene: Jože Zajec, Ron Preinfalk in sodelavci
Tehnologija lutk: Jože Zajec
Avtor glasbe in korepeticij: Peter Kus
Glasbeniki: Andrej Žibert (bobni, električna in akustična kitara, bas kitara) Jernej Pečak (bas) Drago Kunej (diatonična harmonika) Peter Kus (klarinet, klavir, orgle, elektronika, glas) Nina Skrbinšek, Milan Štefe, Tomaž Pipan, Peter Kus in Robert Waltl (vokali) Svetovalka za animacijo: Nina Skrbinšek Vodenje tona in luči: Vedran Marčeta Matej Primec
Mini teater sta leta 1999 osnovala Robert Waltl in Ivica Buljan z namenom, da bi okrepila ustvarjanje v postdramskem teatru in gledališču za mlado občinstvo. Posebno pozornost gledališče posveča inovativnim umetniško-vzgojnim projektom. Mini teater je za svoje gledališko ustvarjanje prejel številne nagrade in priznanja v tujini in Sloveniji ter sodeluje z izjemni igralci, vizualni umetniki in glasbeniki. Letno odigra približno 500 predstav v Ljubljani, Sloveniji, Zamejstvu in na številnih mednarodnih festivalih – obiskal je že vse celine sveta.
Za otroke 3+
Trajanje: 40 min
Prodajna mesta: vsa prodajna mesta Ljubljanskega gradu in na spletu.
Vse vstopnice poleg predstave vključujejo tudi ogled Lutkovnega muzeja in povratno vožnjo s tirno vzpenjačo, ki jih je možno koristiti do 31.10.2025.
Foto: Miha Fras
***
Praznujte z nami!
2015 je bila na Ljubljanskem gradu odprta stalna muzejska postavitev, v Lutkovnem gledališču Ljubljana pa ustanovljen muzejski oddelek, ki sistematično skrbi za slovensko lutkovno dediščino. V Lutkovnem gledališču Ljubljana tako pripravljamo vsebine, začasne razstave, lutkovno dediščino ves čas beležimo, raziskujemo, preučujemo, interpretiramo in predstavljamo v različnih domačih in mednarodnih projektih ter na začasnih razstavah. Nekateri najpomembnejši mejniki naše izjemno bogate in raznolike lutkovne dediščine so na ogled na stalni razstavi na Ljubljanskem gradu, ki si jo vsako leto ogleda več kot 100.000 obiskovalcev.
V svojih depojih hranimo največjo slovensko lutkovno zbirko, ki šteje že več kot 7000 kosov lutk, scenskih elementov in scenografij. Vsako leto pripravimo več začasnih razstav, imenovanih Odprašeno, na katerih prvič raziščemo, restavriramo in ponudimo na ogled lutkovno dediščino, ki ni mogla postati del stalne razstave na Ljubljanskem gradu. V okviru projekta Lutkovni spomini beležimo nesnovno lutkovno dediščino – pričevanja slovenskih lutkovnih ustvarjalcev in sopotnikov, v okviru muzeja pa deluje tudi konservatorsko-restavratorska delavnica, ki je ključnega pomena ne samo pri ohranjanju dediščine, temveč tudi pri njenem oživljanju. Lutkovno gledališče Ljubljana namreč redno na oder postavlja stare lutkovne uspešnice – tako imenovane lutkotečne predstave, v katerih so lutke kopije originalnih. Lutkovni muzej tako skrbi, da v mojstrovinah iz bogate zakladnice slovenske lutkovne preteklosti lahko uživamo tudi danes in jih ohranjamo za prihodnost.
Pridružite se nam v muzejskem tednu, v katerem se bodo zvrstile lutkovne uprizoritve različnih lutkovnih gledališč in ustvarjalcev, ki so pomemben del slovenske lutkovne preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.
Dogodki:
26. maj 2025 Sapramiška
26. maj 2025 Žogica Marogica
27. maj 2025 Volk in kozlički
28. maj 2025 Glej, tička!
29. maj 2025 Kako objeti ježa
29. maj 2025 Brezplačno strokovno vodstvo po stalni razstavi Lutkovnega muzeja
31. maj 2025 Žogica Marogica
- Objavljeno: 23.04.2025