10 let Lutkovnega muzeja: Žogica Marogica (Za otroke 3+)

Lutkotečna obnovitev predstave iz leta 1994 v režiji Tineta Varla in z lutkami Antona Jezovška

Žogica Marogica je bila ena izmed najbolj priljubljenih predstav LGM vse od njene prve uprizoritve v letu 1985. Izvedena je bila več kot 550-krat.

Babica in Dedek že dolgo živita sama in si močno želita punčko ali fantka, ki bi z njima živel na stara leta. Kar naenkrat skozi okno prileti žogica, ki govori! Lačna je, zato Dedek in Babica odhitita po mleko in kruh. Ko je žogica sama doma, jo skozi odprto okno opazi Zmaj Tolovaj. Vabi jo, naj gre z njim, da se bodo njegovi mali zmajčki lahko igrali z njo. Žogica se sprva brani, ko pa po nesreči razbije lonček, se hitro oprime zmajevega repa in skupaj odletita. Žalostna dedek in babica jo gresta iskat, povsod povprašujeta po njej, dokler na koncu mesta, na visokem drogu ne zaslišita drobnega glasu … Ob pomoči otrok odpihneta hudobne zmaje in rešita Žogico Marogico.

Prva premiera 20. november 1985 (kot Žogica Nogica); režiser in avtor likovne podobe: Bojan Čebulj
Režiser: Tine Varl
Vodja obnovitve predstave: Danilo Trstenjak
Besedilo: Jan Malík
Avtor lutk: Anton Jezovšek
Adaptacija lutk, avtor lutk ptička, kužka in žoge: Zdeněk Bauer
Avtor vodilnega glasbenega motiva: Bojan Adamič
Avtor aranžmajev in drugih glasbenih motivov: Boris Rošker
Igralci:
Dedek: Miha Bezeljak 2014 | Maksimiljan Dajčman 1994
Babica: Barbara Jamšek / Dunja Zupanec / Metka Jurc 2014 | Petra Caserman 1994
Zmaj Tolovaj, najstarejši Zmajček, Policist, Črpalkar, Kužek Postružek: Danilo Trstenjak 2014 in 1994
Žogica Marogica, Vojak, Strašilo Motovilo, Ptiček Kraljiček, srednji Zmajček in najmlajši Zmajček: Metka Jurc / Vesna Vončina / Elena Volpi 2014 | Karla Godič 1994
Lektorica: Metka Damjan
Oblikovalec svetlobe: Miljenko Knezoci
Oblikovalec zvoka: Marko Jakopanec
Lutkovni tehnologi, izdelovalci lutk, scenskih elementov in kostumov: Mirko Černic, Miljenko Knezoci, Slavko Rakuša in Breda Varl 1994 | Branko Caserman, Lucijan Jošt, Primož Mihevc, Darka Erdelji, Mojca Bernjak in Milan Borovič 2014

Lutkovno gledališče Maribor je drugo največje slovensko profesionalno lutkovno gledališče, ustanovljeno leta 1973. Njegovo poslanstvo je produkcija in postprodukcija lutkovnih predstav, namenjenih vsem starostnim ciljnim skupinam na lastnih prizoriščih, po Sloveniji in v svetu. Danes Lutkovno gledališče Maribor sodeluje na vseh mednarodnih festivalih doma in v tujini ter je prejemnik mnogih nagrad. Od leta 1990 prireja tudi mednarodni lutkovni festival Poletni lutkovni pristan. Jeseni leta 2010 se je gledališče preselilo v prenovljeno stavbo minoritskega samostana na Lentu, leta 2022 pa je odprlo tudi svoj lutkovni muzej, ki predstavlja 50 let poklicnega delovanja Lutkovnega gledališča Maribor.

Za otroke 3+
Trajanje: 45 min

Prodajna mesta: vsa prodajna mesta Ljubljanskega gradu in na spletu.

Vse vstopnice poleg predstave vključujejo tudi ogled Lutkovnega muzeja in povratno vožnjo s tirno vzpenjačo, ki jih je možno koristiti do 31.10.2025.

Foto: Boštjan Lah

***

Praznujte z nami!

2015 je bila na Ljubljanskem gradu odprta stalna muzejska postavitev, v Lutkovnem gledališču Ljubljana pa ustanovljen muzejski oddelek, ki sistematično skrbi za slovensko lutkovno dediščino. V Lutkovnem gledališču Ljubljana tako pripravljamo vsebine, začasne razstave, lutkovno dediščino ves čas beležimo, raziskujemo, preučujemo, interpretiramo in predstavljamo v različnih domačih in mednarodnih projektih ter na začasnih razstavah. Nekateri najpomembnejši mejniki naše izjemno bogate in raznolike lutkovne dediščine so na ogled na stalni razstavi na Ljubljanskem gradu, ki si jo vsako leto ogleda več kot 100.000 obiskovalcev.

V svojih depojih hranimo največjo slovensko lutkovno zbirko, ki šteje že več kot 7000 kosov lutk, scenskih elementov in scenografij. Vsako leto pripravimo več začasnih razstav, imenovanih Odprašeno, na katerih prvič raziščemo, restavriramo in ponudimo na ogled lutkovno dediščino, ki ni mogla postati del stalne razstave na Ljubljanskem gradu. V okviru projekta Lutkovni spomini beležimo nesnovno lutkovno dediščino – pričevanja slovenskih lutkovnih ustvarjalcev in sopotnikov, v okviru muzeja pa deluje tudi konservatorsko-restavratorska delavnica, ki je ključnega pomena ne samo pri ohranjanju dediščine, temveč tudi pri njenem oživljanju. Lutkovno gledališče Ljubljana namreč redno na oder postavlja stare lutkovne uspešnice – tako imenovane lutkotečne predstave, v katerih so lutke kopije originalnih. Lutkovni muzej tako skrbi, da v mojstrovinah iz bogate zakladnice slovenske lutkovne preteklosti lahko uživamo tudi danes in jih ohranjamo za prihodnost.

Pridružite se nam v muzejskem tednu, v katerem se bodo zvrstile lutkovne uprizoritve različnih lutkovnih gledališč in ustvarjalcev, ki so pomemben del slovenske lutkovne preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.

Dogodki:
26. maj 2025 Sapramiška
26. maj 2025 Žogica Marogica
27. maj 2025 Volk in kozlički
28. maj 2025 Glej, tička!
29. maj 2025 Kako objeti ježa
29. maj 2025 Brezplačno strokovno vodstvo po stalni razstavi Lutkovnega muzeja
31. maj 2025 Žogica Marogica

Sponzorji

Drugi dogodki tega prireditelja

Na vrh