10 let Lutkovnega muzeja: Žogica Marogica (Za otroke 3+)

Lutkotečna obnovitev predstave iz leta 1951

Leta 1936 je izpod rok češkega lutkarja Jana Malíka nastala ena najbolj igranih lutkovnih iger na svetu. Žogica Marogica, v Lutkovnem gledališču premierno uprizorjena leta 1951, sodi med tiste lutkovne predstave, ki so preživele številne ustvarjalne, modne in modernistične tokove razvoja lutkovne umetnosti, saj je v svoji prvotni podobi doživela več kot 1371 ponovitev, ogledalo pa si jo je 155.000 gledalcev. Dedek s svojo lajno, babica z bobnom in nagajiva Žogica Marogica vedno znova osvajajo mlado in staro občinstvo.

Režiser osvežitve je Brane Vižintin, lutkovni umetnik, igralec in animator Lutkovnega gledališča Ljubljana, dobitnik številnih mednarodnih in slovenskih nagrad, med drugim Župančičeve nagrade, ki je eden največjih mojstrov lutkovne animacije pri nas. Danes Žogico Marogico igramo s kopijami originalnih lutk.

Avtor: Jan Malík
Režiser: Jože Pengov
Zasnova in izdelava lutk: Ajša Pengov
Zasnova scene: Ernest Franz
Avtor glasbe: Bojan Adamič
Izdelava scene: Lado Skrušny
Režiser osvežitve: Brane Vižintin
Nastopajo: Polona Kores, Alenka Tetičkovič, Matevž Müller, Lovro Finžgar, Boštjan Sever k. g, Jošt Rogelj k. g.
Izdelava kopij lutk: delavnica LGL
Prevajalka: Tatjana Jamnik
Dramaturginja: Jera Ivanc
Lektorica: Metka Damjan
Oblikovalec svetlobe: Danilo Korelec
Predelava originalnih posnetkov: Izidor Kozelj
Vodja predstave in oblikovalec zvoka: Izidor Kozelj
Kostumografinja: Nina Jordanovski
Scenski tehniki: Alojz Milošič, Iztok Vrhovnik, Darko Nedeljković

Lutkovno gledališče Ljubljana je osrednje slovensko lutkovno gledališče. Gradi na stoletni tradiciji slovenskega lutkarstva in je z ustanovitvijo Lutkovnega muzeja (2015) postalo tudi uradni skrbnik dragocene slovenske snovne in nesnovne lutkovne dediščine. Danes je Lutkovno gledališče Ljubljana sodobno gledališče, ki deluje na presečišču klasičnih lutkovnih form in sodobnih uprizoritvenih poetik. Z več kot 110.000 obiskovalci letno je med najbolj obiskanimi slovenskimi gledališči. S stalno prisotnostjo v mednarodnem prostoru se je gledališče uveljavilo kot eden najpomembnejših akterjev v tem delu regije, mednarodni festival sodobne lutkovne umetnosti LUTKE pa uživa sloves ene pomembnejših lutkovnih manifestacij v Evropi.

Za otroke 3+
Trajanje: 45 min

Prodajna mesta: vsa prodajna mesta Ljubljanskega gradu in na spletu.

Vse vstopnice poleg predstave vključujejo tudi ogled Lutkovnega muzeja in povratno vožnjo s tirno vzpenjačo, ki jih je možno koristiti do 31.10.2025.

Foto: arhiv LGL

***

Praznujte z nami!

2015 je bila na Ljubljanskem gradu odprta stalna muzejska postavitev, v Lutkovnem gledališču Ljubljana pa ustanovljen muzejski oddelek, ki sistematično skrbi za slovensko lutkovno dediščino. V Lutkovnem gledališču Ljubljana tako pripravljamo vsebine, začasne razstave, lutkovno dediščino ves čas beležimo, raziskujemo, preučujemo, interpretiramo in predstavljamo v različnih domačih in mednarodnih projektih ter na začasnih razstavah. Nekateri najpomembnejši mejniki naše izjemno bogate in raznolike lutkovne dediščine so na ogled na stalni razstavi na Ljubljanskem gradu, ki si jo vsako leto ogleda več kot 100.000 obiskovalcev.

V svojih depojih hranimo največjo slovensko lutkovno zbirko, ki šteje že več kot 7000 kosov lutk, scenskih elementov in scenografij. Vsako leto pripravimo več začasnih razstav, imenovanih Odprašeno, na katerih prvič raziščemo, restavriramo in ponudimo na ogled lutkovno dediščino, ki ni mogla postati del stalne razstave na Ljubljanskem gradu. V okviru projekta Lutkovni spomini beležimo nesnovno lutkovno dediščino – pričevanja slovenskih lutkovnih ustvarjalcev in sopotnikov, v okviru muzeja pa deluje tudi konservatorsko-restavratorska delavnica, ki je ključnega pomena ne samo pri ohranjanju dediščine, temveč tudi pri njenem oživljanju. Lutkovno gledališče Ljubljana namreč redno na oder postavlja stare lutkovne uspešnice – tako imenovane lutkotečne predstave, v katerih so lutke kopije originalnih. Lutkovni muzej tako skrbi, da v mojstrovinah iz bogate zakladnice slovenske lutkovne preteklosti lahko uživamo tudi danes in jih ohranjamo za prihodnost.

Pridružite se nam v muzejskem tednu, v katerem se bodo zvrstile lutkovne uprizoritve različnih lutkovnih gledališč in ustvarjalcev, ki so pomemben del slovenske lutkovne preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.

Dogodki:
26. maj 2025 Sapramiška
26. maj 2025 Žogica Marogica
27. maj 2025 Volk in kozlički
28. maj 2025 Glej, tička!
29. maj 2025 Kako objeti ježa
29. maj 2025 Brezplačno strokovno vodstvo po stalni razstavi Lutkovnega muzeja
31. maj 2025 Žogica Marogica

Sponzorji

Drugi dogodki tega prireditelja

Na vrh